Amnesty International vyhlasuje kampaň na kontrolu pôvodu predávaných diamantov
Dej filmu Krvavý diamant (USA, 2006, 143 min.) sa odohráva počas konfliktu v Sierra Leone, jednu z hlavných postav stvárnil Leonardo DiCaprio.
Tzv. krvavé diamanty financovali a financujú nákup zbraní v krvavých konfliktoch hlavne v západnej Afrike, v súčasnosti na Pobreží Slonoviny. Pomocou falošných certifikátov sú cez Ghanu a Mali predávané do celého sveta. Zabrániť krvavému obchodu môže iba dôsledná kontrola.
Podľa OSN v rokoch 1996–97 UNITA v Angole ročne exportovala diamanty za 700 miliónov USD, čo bolo asi 10% celosvetového obchodu. Angola, Sierra Leone, Konžská demokratická republika či Libéria sa len pomaly zotavujú z konfliktov, ktorými prešli. Diamanty sú aj naďalej zneužívané na pranie peňazí, daňové úniky a organizovaný zločin.
Tzv. Kimberleyský proces existuje od roku 2003, účastnícke krajiny sa zaviazali označovať odkiaľ vyťažené diamanty pochádzajú. Štáty majú zároveň povinnosť kontrolovať diamantový priemysel vo svojej krajine, či nevyužíva krvavé diamanty. V praxi to znamená, že dodávatelia diamantov certifikátom garantujú, že diamanty pochádzajú z legitímnych zdrojov. Výrobca šperku vie podľa dodacieho listu potvrdiť, o aké diamanty ide. Aj v predajniach, ktoré šperky nakupujú cez obchodníkov, by predajca mal mať od výrobcu certifikát o pôvode diamantov. V prípade požiadania by ho mal zákazníkovi predložiť.
Zdroj: © TASR 2006
www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.