Americký zlatý topás

Poznáme nielen veľa slávnych diamantov – na svete je veľa drahých kameňov, ktoré by bola škoda aspoň trošku nespomenúť. Rovnako, ako som písal o slávnych diamantoch, budem písať postupne aj o slávnych drahých kameňoch, či už zasadených v nejakom starožitnom predmete, alebo len o samotných kusoch. Väčšia časť týchto drahých kameňov sa nachádza v súkromných zbierkach, alebo v známych svetových múzeách. Dnes si povieme o americkom zlatom topáse. Napísal by som do jeho názvu aj prívlastok VEĽKÝ…

Vybrúsený zlatý topás váži 22,892.50 karátov. To ho robí najväčším žltým vybrúseným topásom na svete a okrem toho prívlastku mu ešte prislúcha aj to, že je vôbec najväčším vybrúseným drahým kameňom na svete.

Na fotke s chlapcom je na ľavej strane Lindsay Topás v surovom stave vážiaci 37,5 kg.!!, v strede je už spomínaný americký zlatý topás a napravo (porovnajte si chlapca a kryštál Topásu) je Freeman-ov Topás vážiaci 50,3 Kg. Rozmery a váhy sú naozaj neskutočné…..už len to vidieť na vlastné oči.

Obrázok Amerického zlatého Topásu. Guľatý Topás napravo váži 12,555 karátov

Všetky tri Topásy sú vo vlastníctve múzea Smithsonian, takže zhliadnuť tieto tri nádherné a veľké drahé kamene nebude problém (nenachádzajú sa v súkromných zbierkach, kde je ich zhliadnutie na vlastné oči veľmi problematické).

V roku 1999 sa vraj na výstave poškodila ( poškriabala ) hlavná plošná fazeta na americkom zlatom topáse. Kurátor národnej kolekcie drahých kameňov a minerálov však túto správu vyvrátil – topás je v úplnom poriadku a bez poškodenia.

Za obrázky a informácie ďakujeme stránke http://famousdiamonds.tripod.com/, ako aj jej autorovi Ryanovi Thomsonovi.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments