Aj v sede sa dá cvičiť

Zlatnícke remeslo veľa príležitostí na pohyb neposkytuje. Myslím to hlavne v čase keď sa sústredíte na opravy alebo na výrobu. Problémy spojené so sedením pri vašej práci sme si popísali minule. Únava, bolesti chrbtice, bolesti hlavy alebo strata koncentrácie a koordinácie pri vašej práci nie sú ničím výnimočné. Ale nie sú ani nutné. Ako hovoria niektorí múdri ľudia, že všetko je relatívne, tak aj vaše bolesti sú relatívne. Vždy je možnosť ako sa určitým problémom vyhnúť. Ak vám vaša práca v skutočnosti spôsobuje bolesti chrbtice a s tým súvisiace pridružené problémy máte len dve možnosti. Buď prestanete pracovať alebo sa začnete o seba trochu starať napríklad cvičením.

 

Čo môžeme považovať za cvičenie počas práce?

Asi nie každý má možnosť počas práce prerušiť svoju prácu a odísť do telocvične resp. do posilňovne a venovať sa tam svojej chrbtici. Ak áno, tak stačí prekonať svoju lenivosť a problém vyriešite alebo ho ani nebudete mať. Ak nie, tak cvičte v práci a v sede.

Ako cvičiť v sede?

Ak cítite únavu a bolesť v spodnej oblasti chrbtice (kríže, lumbálna oblasť), je nutné precvičiť si dolné končatiny (nohy).Stačí niekoľkokrát vystrieť a pokrčiť dolné končatiny, alebo použiť najjednoduchšie cviky na rozhýbanie končatín. Aj miernym trením svalstva prekrvíte dolné končatiny a únava sa môže stratiť. Veľmi vhodné je masírovanie zákolenia t.j. miesta nad lýtkom zo zadnej strany kolena.

Ďalším cvikom v sede je jednoduché vyrovnanie chrbtice. Pri každom sedení sa človek mierne hrbí a kriví chrbticu. Opakovane vyrovnávajte chrbticu s miernym napätím a následne uvoľnite. Zlepší sa dýchanie, tým aj prekrvenie celého organizmu a únava bude miernejšia.

Na uvoľnenie krčnej chrbtice okrem bežných cvikov je veľmi výhodné cvičiť s mimikou tváre. Ak využijete rôzne mimické cviky s tvárou uvoľníte napätie v krčnej chrbtici a zároveň sa môžete aj trochu zabaviť sami na sebe (ak postavíte pred seba zrkadlo).
Najlepšou pomôckou ktorú v práci môžete používať na uvoľnenie chrbtice je veľká gymnastická (rehabilitačná) lopta. Používanie tejto lopty ponúka široké využitie na cvičenie, relax ale aj na správne (ergonomické) sedenie pri práci.

S prianím zdaru pri pokusoch o cvičenie pri vašej práci sa s vami pre tento krát lúčim. Do skorého „čítania“.

Vlado Ščerbanovský

scerbo@zlatnik.sk

Comments

comments